Tercüman genel olarak çevirmenlik mesleği ile çok sık karıştırılmaktadır. Aslında her ikisinin de yaptığı görevler oldukça farklı olmaktadır. Bu bağlamda baktığınız zaman sektör içerisinde her iki mesleği yapan bulunmaktadır. Tercümanlara büyük görevler düşmektedir. Dünyayı daha anlaşılır bir yer halini alması için tercüman ve çevirmenlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Tercümanlık dışarıdan bakıldığı zaman ayrıntısı görülmeyen, ancak içine girdikçe çok farklı dallara ayrıldığı gözlemlenen bir meslektir. Hemen hemen her çeviri “tercüme çeşidi” için ayrı bir uzmanlık alanı gerekmektedir. Bundan dolayı tercümanlar ve çevirmenler uzman olmak istedikleri alanda çok fazla çalışma yapması iyi olmaktadır.

Tercüman Nedir?

Tercümanlar, kaynak dilden hedef dile sözlü olarak çeviri yapan kişilere denmektedir. Burada asıl önemli olan kızım sözlü olmasıdır. İşte bir tercümanı çevirmenden ayıran en büyük fark bu kelimedir. Tercümanlar, sözlü alanın hemen her yerinde kendilerini gösterirler. Çevirmenler ise, yazılı olarak hizmet vermektedirler. Hukuki tercüme, anlık tercüme, online konferans tercümeleri, telefon üzerinden tercüme gibi birçok alanda tercümanlık desteği almak mümkündür.

Tercüman olabilmek için yabancı dil bilgisinin çok yüksek olması gerekmektedir. Ama sadece bu yeterli olmamaktadır. Bunun dışında üniversite eğitimi de alınması gerekmektedir. Üniversitelerin mütercim ve tercümanlık bölümlerine giderek bu eğitimi almak mümkündür. Bunun dışında ise, bol bol tercümanlık da tecrübe kazanarak yeminli tercüman olma hakkına sahip olabilirsiniz. Böylece daha büyük projelerde görev alabilme imkanınız bulunmaktadır.

Tercüman Ne İş Yapar?

Tercümanlar sözlü olarak çeviri hizmeti veren kişilerdir. Ayrıca yazılı olarak da hizmet vermeleri mümkündür. Tercümanlar, edebiden bilimsele, hukukiden mühendislik ve tıp alanına kadar birçok alanda görev almaktadırlar. Uluslararası birçok alanda görev yapan tercümanlar, bu sayede kurum ya da kişilerin birbirleri ile çok rahat iletişime girmesini sağlamaktadırlar. Bu sayede dünya üzerinde bulunan herkes istediği zaman ve yerde tercümanlar sayesinde fikir alışverişinde bulunabilme imkanı yakalamaktadırlar. Ayrıca tercümanlar belirli koşulları sağladıkları zaman yeminli tercüman olabilmektedirler. Yeminli tercümanlar, diğerlerine göre daha güvenilir ve tarafsız tercüme yapmaktadırlar ve aynı zamanda da yasal dayanak ve yaptırımları bulunmaktadır.

Yorumu Gönder

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?