Yabancı dil öğrenmek sanıldığının aksine oldukça kolay ve eğlenceli bir aktivitedir. Hem gelecek yaşamınız için hem de beyin gelişiminiz için gerekli olan bir süreçtir. Bu içeriğimizde bu süreci en mükemmel, en kolay ve en başarılı bir şekil de nasıl taçlandırabileceğinizi anlatacağız. Başlıklarımızdan da anlayabileceğiniz gibi tecrübe ile sabitlemiş olduğumuz en kaliteli ve ciddi öğrenme garantisi sunan teknikleri sizinle paylaşacağız. Hadi lafı daha fazla uzatmadan tekniklerimize geçelim.

Yoğun Maruz Tekniği

Yoğun maruz tekniği kendisinden de anlaşılabileceği gibi tamamen öğrenmek istediğiniz dile maruz kalmak ile ilgili bir tekniktir. Örneğin ispanyolca öğrenmek istiyorsanız gün içerisinde sürekli İspanyolca çalışmanın yanı sıra radyo dinlerken, spotify dinlerken, televizyon izlerken veya film izlerken sürekli İspanyolca dil seçeneğini seçmeli ve beyniniz bir anda ana diliniz dışında bir dile maruz kalmalıdır.

Bu tekniğin uygulanabilir hallerinden kısa maddeler vermemiz gerekirse alt kısımda maddeleme yapabiliriz.

  1. Öğrenmek istediğiniz dilde kısa çocuk hikayeleri okumak.
  2. Öğrenmek istediğiniz dilde yoğun müzik dinlemek.
  3. Öğrenmek istediğiniz dilde yoğun dizi/film izlemek.
  4. Öğrenmek istediğiniz dildeki insanlara ulaşıp onlarla sohbet etmek.
  5. Öğrenmek istediğiniz dilde radyo dinlemek.
  6. Öğrenmek istediğiniz dilde haberleri izlemek vs.

Yukarıda bulunan teknikler oldukça etkili tekniklerdir. Bu tekniğin yanı sıra diğer teknikleri de aynı anda uygulayabilirsiniz. Böylece bu tek tekniğin etkisi katlanarak artacaktır.

Pratik Tekniği

Pratik tekniği yabancı dil öğrenmek konusu açıldığında sık sık tavsiye olarak verilen tekniklerden bir tanesidir. Sebebi ise bu makale içerisinde bulunan diğer teknikler kadar etkili ve bilinir olmasından kaynaklıdır. Günümüzde yabancı dil öğrenmek için onlarca mobil uygulama ve web sitesi bulunmaktadır. Hal böyle olunca pratik tekniği vazgeçilmez bir tekniğe dönüyor.

Güncel sohbet uygulamalarıyla minimal ücretler ödeyerek yabancı ana dile sahip kişilerle sohbetler edebilir böylece hem korkunuzu hem de pratiğinizi geliştirerek başarıya ulaşmış olursunuz.

Tekrar Tekniği

Bu teknik klasik ders çalışma tekniğidir. Genel olarak bakıldığında yazarak, okuyarak veya görerek öğrenen tüm öğrencilerin sevdikleri teknik ne olursa olsun tekrar etmelerini gerektirir. Öğrenilen herhangi bir şey tekrar edilmediği sürece zayıflar ve tamamen hatırdan çıkar. Bunun önüne geçmek için bol bol ezberlediğiniz teknikleri tekrar etmelisiniz.

Öğrenme Tekniğini Öğrenmek

Öğrenme tekniğini öğrenmek oldukça önemlidir. Buna benzer bir alan olan “Araştırmayı Öğrenmek” konusu da aynı şeyi uygulatmaktadır. Bir kişi araştırmayı öğrendiğinde yapamayacağı bir şey kalmaz. Aynı durum öğrenmeyi tekniğini öğrenmekten de geçmektedir. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı öğrenmenin minik altın anahtarlarına ulaşmanız ve herhangi bir şey özellikle yabancı dil öğrenmeyi öğrenmeniz gerekmektedir.

Şayet öğrenme tekniğini öğrenebilirseniz bir değil onlarca yabancı dili çok kısa sürelerde kolayca öğrenebilirsiniz. Öğrenme tekniğini öğrenmek için daha uygulanabilir olması adına maddeleme yaparak anlamanızı sağlamak isteriz.

  • Beynin yapısını araştırmak ve hangi kısımların öğrenmeyi tetiklediğini anlamak.
  • Öz Benliğinizi anlamak. Öz Benliğinizin öğrenmesini sık sık yeni şeyler öğrenmeye çalışarak çözebilirsiniz.
  • Duyduğunuz kelimenin neden öyle bir anlamı olduğunu çözümlemeye çalışarak beyninizi geliştirmek adına egzersizler yapmak.
  • Kişisel istek ve beklentilerinizi tam anlamıyla bir mantığa oturtmak. Bu sayede başarıya ulaşma içgüdüsünü yakalayabilir ve öğrenmeyi öğrenebilirsiniz.

Kelime Ezberleme Tekniği

3 kelimeyle başlayarak her gün bir artırma tekniği ile ezber sayınızı artırabilirsiniz. Bu teknik çok basittir. Pekiştirerek kesin ezberlediğinizi düşündüğünüz kelimeleri o gece tekrar etmeniz gereklidir. Bir sonraki gün ezber yapmadan önce bir önceki günün kelimelerini tekrar hatırlamanız ve yeni kelimelere odak olmanız gereklidir. Bu sirkülasyon sayesinde ikinci ayın sonunda çok fazla kelime öğrenmiş olacaksınız. Fakat bu tekniğin bir kötü yanı bir süre sonra gün içinde oldukça zamanınızı almaya başlaması olacaktır.

Bu teknikleri uygulayarak istediğiniz bir yabancı dili rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek konulu içeriğimiz burada son buldu. Platformumuz içerisinde bulunan diğer içerikleri incelemek için sitemizde gezinmeye devam edebilirsiniz.

Yorumu Gönder

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?