Ticari Tercüme

Version 1

Belirli bir kazanç elde etmek amacıyla üretilmiş olan ürünlerin, çeşitli aşamalardan geçerek üreticiden tüketiciye ulaştırma işlemini ticaret olarak tanımlayabiliriz. Ticari tercüme ise bankacılık, finans, sigorta, holdingler, fabrikalar gibi ticari alanda hizmet veren tüm şirketlerin rapor ve evraklarının erek bir dille aktarılma biçimidir.

Ticari Tercümenin Genel Özellikleri

  • Mutlaka alanında uzman ve dil yeterliliği olan tercümanlar tarafından yapılmalıdır. Dile hakim olan fakat bu alanda yeterli uzmanlığa sahip olmayan bireylerin, çevirileri yapması kurumun duruşunu zedeleyebilir. Daha da kötüsü kurumu çok ciddi ticari zarara sokabilir.
  • Erek dile, kültüre, metin geleneklerine genel olarak hakim olması gerekmektedir.
  • Çeviriler özenli bir şekilde, hatasız yapılmalıdır.
  • Kaynak dile sadık kalınarak, teknik çizimler ve bilgiler doğrudan çevrilmesi gerekmektedir.
  • Daha çok işletme, ekonomi, finans, yatırım gibi konularda uzman ve ticari hukuk bilgisine sahip olan profesyonel çevirmenlerle çalışılmalıdır.
  • Ticari metinlerin çeviri işlemi yoruma tamamen kapalıdır.

Ticari Tercüme Hizmet Alanları Nelerdir?

Bankacılık

Bankacılık sektörü içerisinde veri akışı oldukça fazladır. Bu sektörde görev alan kurum ya da kişiler çeşitli alanlarda çeviriye ihtiyaç duymaktadır. Banka hesap özetleri, banka dekontları, banka evrakı, banka hesap ekstresi, banka raporları, bankalar arası yazışmalar, bankacılıkla ilgili yazılımların hepsi bankacılık alanında hizmet veren tercümanın alanına girmektedir.

İş Ortaklığı

Günümüz piyasasında çoğunlukla şirketler arasında iş ortaklığı gerçekleşmektedir. Örnek verecek olursak, Türkiye sınırları içerisindeki bir şirket İngiltere’de bulunan bir şirketle ortaklık kurulabilir. Bu durumda iki tarafın birbiriyle sağlıklı iletişim kurması ve şartların net bir şekilde anlaşılması adına çeviri hizmetinden yararlanılır. Ticari tercümanlar iş ortaklığı konusunda tam olarak bu evrede araya girmektedir.  Ticari çevirmen hizmeti almanız, sizi birçok konuda rahatlatacaktır.

Ekonomi Ve Finans

Ekonomi ve finans sektörünü ele alacak olursak, bu alanda işlerin oldukça hızlı yürüdüğünü söyleyebiliriz. Bu nedenle alanında gerekli olan tercüme işlemlerinin de hızlı olması gerekmektedir. Hata payı az olan bir sektör olduğu için çeviri işlemlerinin mutlaka ticari çevirmenler aracılığıyla yapılmasında fayda vardır. Ayrıca bu sektör içerisinde bazı konular gizli tutulmaktadır. İşini profesyonel bir şekilde yapan çevirmenler gizliliğe önem verir. Çeviriler son derece yorumdan uzak yapılmalıdır.

Muhasebe

Muhasebe ticari işletmelerin mali işlemlerini kayıt altında tutan, çeşitli konulara göre sınıflandıran ve raporlanmasını sağlayan bir hizmet dalıdır. Muhasebe evraklarından bir tanesi olan yıllık rapor ve bilanço belgeleri gerektiği zamanlarda şirketler arasında sunulan ve bilgilerin paylaşılmasını sağlayan belgelerdir. Bu alanda bazı durumlarda diller arasında çeviri yapılması gerekir. Hataya kesinlikle yer yoktur. Bilgiler oldukça somut olmalıdır.

İkraz Ve İkramiye

Borç alma işlemine ikraz denmektedir. Herhangi bir malın kullanım hakkının, mülkiyet hakkından ayrılıp bir kiracıya verilme işlemine finansal kiralama denmektedir. Genellikle bu alanda, yabancı müşterilere hizmet veren bankalar çeviri ihtiyacı duymaktadır.

Varlık Yönetimi

Bankalar, özel finans kurumları ve farklı mali kurumlar tahsili gecikmiş olan alacaklarını satın alma işlemini gerçekleştirip, borçlulardan tahsil etmeyi amaçlarlar. Borçlu müşterinin farklı bir ülke vatandaşı olması durumunda çeviri hizmetinden yararlanmaktadırlar. Bu çeviri türleri de ticari çeviri alanına girmektedir.

Girişimcilik

Girişimciler herhangi bir konuda fikirlerini sunup, geliştirip, kazanç sağlayarak ülkenin kalkınmasına katkıda bulunurlar. Uluslar arası çalışmalar içerisinde bulunan girişimciler devletinde desteğiyle son dönemlerde artmıştır. Sektör içerisine ilk adımlarını atan girişimciler, yurt dışıyla bağlantı aşamasında çeviri desteğine ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda reklam yapmak amacıyla da çeviri hizmetinden yararlanmaktadırlar.

Ticari Tercüme Hizmeti Al!

Ticari tercüme için konusunda uzman ekiplerimiz ile doğru, kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?