Teknik Tercüme

Version 1

Günümüzde birçok teknolojik ürün kullanılmaktadır. Hayatımızın hemen hemen her alanında, bir makineden yardım almamız gerekmektedir. Her meslek alanında o mesleğe özgü makineler kullanılarak işlemler hızlandırılmaktadır. Teknoloji çağında olduğumuzu da göz önünde bulundurursak, makineleri kullanmak en büyük hakkımızdır. Kullanımı hakkında bilgi edinmemiz adına her ürünün içerisinde kullanım metni bulunmaktadır. İşte bütün bu makinelerin kullanım kılavuzlarının çevrilmesine teknik çeviri denmektedir. Bu bağlamda teknik veya mühendislik alanında uzman olan kişilerin yapmış oldukları çeviri türüne teknik tercüme denmektedir.

Her geçen gün teknoloji ve bilgi akışı gelişmektedir. Günlük yaşamın her alanında teknik bilgiler hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Sürekli artan teknik bilgi ihtiyacı sayesinde ufak bir üründen, çok kapsamlı teknolojik bir makaleye kadar ürünler hakkında kullanım kılavuzuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konu ele alındığında teknik tercümanların ne kadar değerli olduğunu anlamış oluyoruz.  Kullanıcılara doğru ve eksiksiz bilgi akışının gerçekleşmesi için, profesyonel bir şekilde hizmet veren tercüme bürosu tercih edilmektedir.

Çeviriyi yapacak kişinin tecrübesi, çevrilecek metnin en kısa süre içerisinde kaliteli bir şekilde hazırlanması önemli bir durumdur. Diğer çeviri türlerinden farklı olarak yoğun bir bilgi akışı içermektedir. Kullanıcıları yanlış yönlendirmemek adına, hata payı yoktur. Çeviriler yeterli kalitede dil ve teknik kuralları içerisinde bulunduran koşulları sağlamalıdır. Bu çeviriyi anca alanında uzman olan kişiler yapabilir. Yanlış çevrilen metinler, ilerde çok ciddi maddi kayıplar almanıza sebep olabilir. Maddi kayıpların haricinde, yanlış yönlendirilen kullanıcılarda fiziksel hasar ortaya çıkabilir. Son derece önemli olan teknik tercüme işlemini, mutlaka güvendiğiniz bir tercüme bürosuna yaptırmalısınız.

Teknik Çevirmenin Özellikleri

  • Teknik metinler, çeşitli kullanım kılavuzları, çeşitli raporlar alanında uzman olmanın haricinde, çeviri yapılacak konu ile ilgili yeterli kelime bilgisine sahip olmayı gerektirmektedir. Çevirmenin yapılacak konuyla ilgili yeterli düzeyde bilgi ve teknolojiye hakim olmalıdır.
  • Teknik çeviri son derece hassas bir konudur. Teknik noktada uzmanlaşmamış tercümanlar veya tercüme büroları tarafından yapılan çeviri işlemleri ileriki zamanlarda maddi ve manevi zararlara neden olmaktadır. Örnek verecek olursak, teknolojik bir makinenin kullanım kılavuzunda yazan eksik veya yanlış bir bilgi kişilere ciddi zarar verebilir. Bunun sonucunda maddi ve manevi hasarlar ortaya çıkacaktır. Sonucunda farklı kişilerin ürüne yönelimi azalacaktır. İnsanlara korku veren bir ürün olarak piyasada olup, şirketin kazancını düşürecektir. Teknik çevirmenin bu noktada sorumluluklarını bilip, hassas davranması çok önemlidir.
  • Masal tercüme, ekibini özenle seçmektedir. Özellikle teknik çevirmen konusunda hata payı vermeyerek şirketinizi herhangi bir zarara uğratmayacaktır. Bütün kadromuz gerekli belgelere ve diplomalara sahip olup teknik çevirmenin sahip olması gereken tüm özelliklere dikkat edilerek seçilmektedir.

Teknik Çeviri Metinleri Nasıl Olmalıdır?

Teknik çevirilerde kısa ve öz anlatım gerçekleştirilmelidir. Mekanik bir cihazın kullanım metni çevrilecekse, tercümanın uzun birbirine eklemeli cümleler kurmaması gerekir. Anlatım mümkün olduğunca yalın olmalıdır. Net cümleler kullanılarak, vermek istenilen bilgi kullanıcıya ulaşmalıdır. Eğer ürünün açıklama metni uzunsa maddeler kullanılarak anlatılmasında yarar vardır. Araya konuyla ilgili teknik görseller eklenerek kullanıcıları sıkmadan bilgi vermek esas alınmalıdır. Bunun haricinde, çeviri metnine tercümesi yapılacak olan sektörle ilgili doğru kelime seçimi yapılmalıdır.

Teknik çeviri hizmeti almak adına, tercüme bürosu arayışınız varsa Masal tercüme olarak sizlere hizmet vermek için hazırız. İletişim bölümünde bizlere kolayca ulaşabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Arkamızda memnun müşteriler bırakmak en büyük amacımız olmuştur. Alanında uzman kadromuzla sizlere kaliteli hizmet sunmaktayız.

Teknik Tercüme Hizmeti Al!

Teknik Tercüme için konusunda uzman ekiplerimiz ile doğru, kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?