İngilizce Çeviri

Yeminli tercüme konusunda en çok talep edilen hizmetin İngilizce yeminli tercüme hizmeti olduğunu söyleyebiliriz. İngilizce dilinin birçok ülke tarafından iş dünyasında kullanılıyor olması buna olanak sağlamaktadır. Masal tercüme olarak sizlere İngilizce Yeminli tercüme hizmeti de sağlamaktayız. Farklı alanda tercüme hizmetlerimizi de inceleyebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda, İngilizce yeminli tercüme hakkında en çok merak edilen bilgilerde kısaca bahsetmek istiyoruz.

İngilizce Yeminli Tercümanın Hukuki Sorumlulukları

İngilizce yeminli tercümanlık, birçok niteliği bünyesinde barındıran aynı zaman da da prestij sahibi bir meslektir. Fakat prestijli olmasının bazı sorumlulukları vardır. İşin bu yönünü yeminli tercümanlar görmezden gelerek, mesleğine devam eder. Yeminli tercüman, çeviri işlemi yaparken aynı zamanda işin hukuki sorumluluklarının bilincindedir. Resmi makamlarca yapılmış olan tercüme üzerinde imzası ve kaşesi bulunduğu için her türlü aksi sorumluluğu üstlenmektedir. Maalesef bu kadar sorumluluğa karşı beklediği ücreti alamamaktadır. İngilizce yeminli tercüman talebi diğer dillere kıyasla daha fazla olduğu için kazanç elde etmesi daha olası bir durumdur. Farklı dillerdeki yeminli tercümanlara göre daha çok kazandıklarını söyleyebiliriz. İngilizce yeminli tercüman sorun yaşamak istemiyorsa, kendi hukuk kurallarına ve İngiliz hukuku kurallarına fazlasıyla hakim olmalıdır.

İngilizce Yeminli Tercüman Ne kadar Kazanır

Yeminli tercümanlık mesleği, birçok insanı parasal olarak tatmin etmez. Çünkü kazançları verdikleri emeğin çok daha altındadır. Ortalama olarak hak ettikleri para günlük 600-700 tl olması gerekirken, ne yazık ki 200 TL  civarında bir kazanca sahiptirler. Birçok insana bu para fazla gibi gözükebilir, fakat şunu unutmamak gerekir işleri düzenli değildir. Dönem dönem talep artar, bazı dönemlerde ise hiç işleri yoktur. Genel olarak ellerinde işler mevcutken yeni iş alırlar ve bu şekilde kabul edemezler. Günün ve haftasını genel olarak planlamaları mümkün değildir. İşlere göre şekillendikleri için ay, gece, gündüz kavramları oturmamaktadır.

İngilizce Yeminli Tercüme Bürosu Nedir

Çeviri sektöründe var olan, tercümanlık hizmeti veren tüm firmalar yeminli tercüme konusunda hizmet vermektedir. Yeminli tercümanları bünyesinde bulunduran, yeminli tercümanlarla çalışan bürolara yeminli tercüme bürosu denmektedir. Yaptırmış oldukları tercümeleri, tercümanlara imzalatarak belgeye resmiyet kazandıran bürolar piyasa üzerinde oldukça fazladır. İngilizce yeminli tercüme bürosu ise, yeminli tercümanlar tarafından daha çok İngilizce alanında hizmet veren bürolardır.  Ne olursa olsun, yeminli tercüme bürosu yeminli tercüman olmadan bir hiçtir. Genellikle tercümanlara az maaş vererek onların imzası üzerinden prim yapmaktadırlar. Bu nedenle seçeceğiniz tercüme bürosuna çok dikkat etmelisiniz. Masal tercüme olarak, yeminli tercümanlarımıza gerekli değeri vermekteyiz.

İngilizce Yeminli Tercüman Nedir

Noterlik kanununun 75. maddesinde de bahsedildiği gibi, noter tercümana Hukuk yargılama usulünü benimseyerek yemin ettirmektedir. Bu işlemi bir tutanak yardımıyla belgelendirmesi zorunlu bir durumdur. Tercüman tutanağını hazırlayabilmesi için, tercüman bildiği lisanı kanıtlayan diplamalarını noter aracılığıyla ibraz etmek zorunadır. Bu tutanak üzerinde tercümanın ismi, soyismi, doğum tarihi, iş adresi, tahsil derecesi, hangi dillere hakim olduğu, hangi yazıyı bildiği, noterin çevirenin bu dil ve dilleri ne derece bildiği gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgilerin haricinde, yemin biçimi ve tutanağın tarihi de bulunmaktadır. Tutanağın altında bulunan bölümde, noterin ve tercümanın imzası vardır. Bütün bu aşamalar tamamlandıktan sonra, kişi artık yeminli tercüman olmaktadır. Bu işlemlerden herhangi bir ücret talebinde bulunmaz. Daha çok İngilizce çeviri alanında, bilgi birikimini kanıtlayan tercümanlar ingilizce yeminli tercüman ismini almaktadır.

Yorumu Gönder

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?