Fransızca yeminli tercümanlık hizmeti, bireylerin zaman zaman ihtiyaç duydukları bir durumdur. Tercüman metinleri veya sözleri bir dilden farklı bir dile çevrilmesini sağlayan kişidir. Yeminli tercüman ise, yasal olarak kullanılacak belgelerin tercüme işlemini gerçekleştiren ve yapmış olduğu bu tercümelerin altına kendi kaşesini ve imzasını basma yetkisine sahip olan çevirmendir. Bir metin, yeminli tercüman tarafından çevrilmişse kurumlar sorunsuz olarak kabul etmektedir. Bazı şirketler veya resmi kurumlar, Fransızca yeminli tercümanlık konusunda çeviri talebinde bulunmaktadır. İhtiyacınız olan her dilde yeminli tercümanlık hizmetini, masal tercüme olarak sizlere sunmaktayız.

Fransızca Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Fransızca yeminli tercüman olabilmek için aranan ilk şart, Türkiye vatandaşı olmaktır. Bunun yanında üniversitelerin mütercim- tercümanlık veya dil alanında olan bölümlerden herhangi birinden mezun olmak gerekmektedir. İlgili bölümlerden mezun olmanın haricinde, dil yeterlilik belgesi de yeminli tercüman olmak için yeterli olacaktır.  Bu şartları taşıyarak başvuru yapan kişiler, noter onay verdiği takdirde yeminli tercüman sıfatını üstlenmiştir. Verilmiş olan onaydan sonra, noter huzurunda yemin etmek son aşamadır. Çeşitli sebeplerden dolayı hayatlarının bir dönemine yurt dışında devam etmiş vatandaşlarımız, ülkemize tekrar geldiklerinde almış oldukları yeterlilik belgesi ile yeminli tercümanlık alanında hizmet verebilmektedirler. Fransızca alanında yeterliliği olan vatandaşlarımız, Fransızca yeminli tercümanlık hizmeti yapmak adına notere başvuru yapabilmektedir.

Fransızca Yeminli Tercümanlık Hizmet Alanları Nelerdir?

Fransızca yeminli tercümanlar, sıklıkla resmi makamlarda kullanılacak başvurularda veya mahkeme konsolosluk gibi resmi dairelere hizmet vermektedir. Bunun haricinde uluslararası iş kollarına sahip olan, kurumsal şirketlerde yeminli tercüman ihtiyacı duymaktadır.

Fransızca Yeminli Tercümanın Sorumlulukları Nelerdir?

Yeminli tercüman olmak isteyen çevirmenler, noter huzurunda yemin işlemlerini tamamladıktan sonra tercümanlardan genel olarak ayrılmaktadır. Öncelikli olarak sorumluluklarının normal çevirmenlere göre çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Yeminli tercümanların yapmış oldukları çeviri, resmi kurum ve kuruluşlarca kabul edildiği takdirde bütün işlemler devam edecektir. Örnek verecek olursak, Fransızca yeminli tercümanlık hizmeti alınan bir hukuk davasında, yeminli tercümanın yapmış olduğu bir kelime hatası sonucunda karar çok daha farklı olabilmektedir. Mahkeme sonucu, tercümanın yaptığı çeviriye göre belli olacağından oldukça büyük bir sorumluluk yeminli tercümanın üzerindedir. Çeviride hata olduğu tespit edildiği durumlarda yeminli tercüman için kanunen dava açılmaktadır. Bu konuda ne yazık ki birçok örnek vardır. Bu nedenle yeminli tercüman genel olarak sorumluluklarının bilincinde, hakim olduğu dil alanında hizmet vermelidir. Noter aracılığıyla almış olduğu yetki ile, tercüme ettiği belgenin altına mutlaka kaşesini ve imzasını atmak zorunda olan tercüman ömür boyu o belgenin sorumluluğunu taşımaktadır. Sizlere bahsetmiş olduğumuz bu örnekte de gördüğünüz gibi, tercümede yapılacak olan küçük bir hata hayati sonuçlara yol açabilmektedir. Bunun için yeminli tercümanlık mesleğini yapmanız için sadece gerekli şartları sağlamak yetmemektedir. Tercüman sorumluluk bilinci ve profesyonellik ilkelerini temel alarak tüm işlemleri yerine getirmelidir. Fransızca alanında hizmet verecek olan yeminli tercüman, en az ana dili kadar hakim olmalıdır. Gerekli dil bilgisinin haricinde, kültürel ve hukuk özellikleri hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Fransızca Yeminli Tercümanın Avantajları Nelerdir?

Fransızca sıklıkla tercih edilen diller arasında olduğu için, yeminli tercümanlık alanında talep oldukça fazladır. Fransızca yeminli tercümanlık hizmeti veren bir tercümanın işini iyi yaptığı takdirde işsiz kalma gibi bir durumu söz konusu olamaz. Gerek kurumsal firmalarda gerekse bireysel olarak yapmış olduğu işlerden kazandığı para tercümanı oldukça tatmin etmektedir.

Yorumu Gönder

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?