Dünyanın neresinde olursa olsun iletişim için en önemli şey dildir. Dil, toplumlar arasında iletişimi sağlayan doğal araçlardan biridir. Kullanılan diller toplumdan topluma değişebilmektedir. İletişim sadece kullandığımız dil ile değil beden dili ya da işaret dili ile de gerçekleşebilmektedir.

Hangi diller daha fazla konuşuluyor?

  • Çinçe

Dünyada en çok konuşulan diller arasında 1. Sırada olmasının en büyük sebebi Çin’in nüfusundan kaynaklıdır. Çince, daha çok Çin ve çevresindeki ülkelerden yaygın olarak kullanılmaktadır. Dış ticaret alanında çalışmak istiyorsanız kesinlikle Çince öğrenmelisiniz. Çünkü Çin dünya ekonomisinde 2. büyük ülkelerden biridir. Ticari ilişkiler kurmak için bu dili tercih edebilirsiniz

  • İngilizce

Dünyadan en çok konuşulan dillerden 2.si İngilizcedir. Dünyanın her yerinde global dil olarak kabul edilmektedir. Çincenin hemen arkasında yer almasının sebebi ise Çin nüfusundan kaynaklıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun İngilizce konuşarak iletişim kurabilirsiniz. Sadece İngilizce bilerek bile çalışabileceğiniz iş sahanız oldukça genişleyecektir.

  • İspanyolca

Dünyada en çok kullanılan ve konuşulan diller arasında 3. Sırada İspanyolca yer alıyor. Bunun en büyük sebebi ise hem dünya genelinde kabul edilen dillerden biri olması hem de ana dili olarak İspanyolcayı kullanan ülkelerin fazla olmasından kaynaklıdır. Özellikle birçok Amerika ülkesinde anadil İngilizceden sonra en çok konuşulan dillerden biri İspanyolcadır. Eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız İspanyolcayı tercih edebilirsiniz. Çünkü dünya 400 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır, öğrenmesi kolaydır ve İngilizcenin yanında ekstra olarak bilmeniz dış ticaret firmalarında iş bulmanıza büyük fayda sağlayacaktır.

  • Hintçe

Dünya üzerinde en çok konuşulan 4. dil Hitçe’dir. Dünya üzerinde 260 milyondan fazla kişi Hintçe konuşmaktadır. Hindistan’ın film endüstrisi olan Bollywood dünya genelinde her gün daha da fazla popüler olmaya devam etmektedir. Hintçe konuşulmasındaki en büyük etkenlerden biri budur. Bir diğeri ise nüfuslarının çok hızlı artmasından kaynaklıdır. İlerleyen yıllarda Hindistan nüfusunun Çin nüfusunu geçeceği ön görülmektedir.

  • Arapça

Dünyadaki en çok kullanılan diller arasında yer almasının en büyük sebeplerinden biri Arap Yarımadası’nın nüfus büyüklüğü ve Müslümanların kutsal kitabi olan Kur’an’ı Kerim’in Arapça olmasından kaynaklıdır. Arapların yanı sıra Müslümanlar okudukları kitabı anlayabilmek için Arapça öğrenmektedir.

  • Malayca

Malezya, Brunei ve Singapur’un ana dilidir. Tayland, Filipinler ve Endonezya gibi ülkelerde oldukça fazla Malezyalı olduğu için o bölgelerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden dünyada en çok konuşulan diller arasında 6. Sırada yer almaktadır.

  • Rusça

Kiril alfabesinin kullanıldığı Rusça, dünyada en çok kullanılan 7. Dildir. Ukrayna, Kazakistan, Belerus (Beyaz Rusya) gibi ülkelerde Rusça konuşulmaktadır. En çok kullanılan diller arasında olmasının en önemli 2 sebebi hem Rusça konuşan nüfusun fazla olması hem de Özbekistan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan gibi ülkelerin okullarında Rusça eğitim verilmesinden kaynaklıdır.

  • Bengalce

  1. sırada olmasının en büyük sebebi yine Çince, Hintçe ve Malaycada olduğu gibi nüfus yoğunluğundan kaynaklıdır. Bangladeş, Hindistan’ın Batı Bengal eyaleti gibi yerlerde anadil olarak kullanılmaktadır.
  • Portekizce

Portekizce, 190 milyon kişi tarafından konuşularak en çok konuşulan diller arasında 9. sırada yer almaktadır. Brezilya, Macau ve Goa gibi yerlerde anadil olarak kullanılmaktadır. İtalyanca ve İspanyolca bilen kişiler Portekizce’yi daha rahat öğrenebilmektedir.

Yukarıdaki dilleri öğrenmek istiyorsan ve nerden başlıyacagını bilmiyorsan https://www.masaltercume.com/yabanci-dil-ogrenmenin-en-kolay-5-yolu/ bu yazımızı okuyarak yabancı dilleri verdiğimiz teknikler ile öğrenmen daha basit olucaktır. 

 

Dil öğrenmek sizlere her anlamda avantaj sağlayacaktır. En büyük avantajlardan biri de kendi kişisel gelişiminize yardımcı olacaktır. Dünyada en çok konuşulan dillerden birini bilmek hem sosyal yaşantınızda hem de iş yaşamınızda sizlere büyük önem değer katacaktır.

Yorumu Gönder

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?