Avrupa Birliği Proje Mevzuatına İlişkin Tercüme Hizmetleri

Version 1

Çeviri hizmeti, günümüzde oldukça popüler bir noktadadır. İş dünyasına şirketler arasında gerçekleşen birçok antlaşmanın tercüme edilmesi gerekmektedir. Yurt dışında oluşturulan iş ortaklıklarında her zaman aynı dili konuşmak mümkün değildir. Bu noktada şirketler tercüme bürolarına başvurarak hizmet almaktadır. İyi bir tercüme bürosu, hayatınızı kolaylaştırır. Masal tercüme olarak tüm ekip arkadaşlarımızı özenle seçmekteyiz. Alanında yeterli dil bilgisi olan tercümanlar, tüm titizlikleriyle çeviri hizmetini gerçekleştirmektedir. Avrupa birliği kapsamında, belgelerin birçok farklı dile çevrilmesi şarttır. Hukuki alanda birçok maddenin yer aldığı bu mevzuatların mutlaka başarılı tercümanlar tarafından yapılması gerekir. Yazımızın içeriğinde, Avrupa birliği proje ve mevzuatlarına ilişkin tercüme hizmetleri konusunda sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz.

Avrupa Birliği Proje Ve Mevzuatı Nedir?

Avrupa birliği, Avrupa halklarının ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi alanlardaki birbirleriyle kaynaşmasını amaçlayan bir yapıdır. Bu yapı kapsamında, Avrupa devletlerinin tümünü ve vatandaşlarını bir araya toplamak hedeflenmektedir. Bu yapı, üye olan devletler arasında imzalanarak uluslararası antlaşmalarla kurulmuş olan ve aynı antlaşmalarla çeşitli alanlarda karar alma ve düzenleme yetisini devletler tarafından Avrupa birliğine verilmiştir. Bu şekilde dünya üzerinde hiçbir benzeri bulunmayan, tüm vatandaşları ve üye olan devletleri aynı anda, benzer şekillerde ve aynı ölçülerde bağlayan bir hukuk sistemini oluşturmaktadır. Aynı zamanda, kişilerin malların, verilen sermayenin ve tüm hizmetlerin Avrupa birliği sınırları kapsamında bir iç Pazar oluşturmuştur. Bu yapı kapsamında gerçekleşecek olan tüm belge ve antlaşmaların tercüme edilmesi gerekmektedir. Avrupa birliği birçok ülkeyi kapsadığı için belgelerin farklı dillere çevrilmesi kaçınılmaz bir hal almaktadır. Alanında profesyonel tercümanlar tarafından çevirilerin gerçekleşmesi önemlidir. Yapılan herhangi bir hata sonucu çok farklı etkilemektedir. Hata payı bulunmayan bu çeviriler, özenli titizlikle yapılmalıdır.  Avrupa Birliği proje ve mevzuatlarına ilişkin tüm tercüme hizmetlerini, masal tercüme olarak sizlere sunmaktayız.

İyi Bir Çevirmenin Özellikleri Nelerdir?

Çevirmenin yeterli dil bilgisine sahip olması en temel konudur. Çok kitap okumak kelime dağarcığını geliştireceğinden, okuma alışkanlığı olmalıdır. Tercüme yapacağı dilde yazılmış olan bütün klasik kitapları okumalıdır. Bu şekilde dil yapısını, ülkenin ekonomik durumunu, sosyal birikimini ve bunun gibi birçok konuyu öğrenmiş olacaktır. Öğrenmiş olduğu bu bilgiler yapmış olduğu tercümelerin kalitesini arttırmaktadır. Özellikle Avrupa Birliği proje ve mevzuatına ilişkin çeviri hizmeti verecek olan bir çevirmenin çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Tüm konuların hukuki bir boyutu olduğunu ve yapacağı ufak bir hatanın sonuçlarının olduğunu bilerek sorumlulukları üzerine alarak çalışmalarını yürütmelidir. Yapacağı çeviri öncesi konuya hakim değilse, kapsamlı bir araştırma sonrasında çeviriyi tamamlamalıdır.

Hukuki Alanda Çeviri Yapacak Tercümanın Sorumlulukları

Avrupa Birliği kapsamında yer alan tüm mevzuatların hukuki bir değeri bulunmaktadır. Bu alanda yapılan çeviriler hukuk alanına girmektedir. Diğer çeviri hizmetlerine kıyasla, tercümanın üzerinde bulunan sorumlulukların daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Maddeler üzerinde bulunan kelimeler tamamen yoruma kapalıdır. Mevzuat somut olarak gerçek sözcük anlamlarıyla tercüme edilmelidir. Anlaşılamayan bir konu olduğunda, bilen bir kişiye danışmakta yarar vardır. Her madde açık ve net bir anlatımla tercüme edilmelidir. Tercüme edilen mevzuatın altında, çevirmenin imzası bulunacağı için eğer çeviride bir hata varsa sorumluluk tamamen üstüne kalacaktır. En ufak bir kelime anlaşmazlığına bile sebep vermeden hizmet tamamlanmalıdır. Masal tercüme olarak, sizlere hata payının olmadığı tercüme hizmeti vermekteyiz. Avrupa Birliği proje mevzuatına ilişkin tercüme hizmeti konusunda hizmet almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel Çeviri Hizmeti Al!

Profesyonel çevirileriniz için konusunda uzman ekiplerimiz ile doğru, kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?