Apostil Tasdikli Tercüme

Version 1

Çeviri hizmeti artık her konuda ihtiyaç haline gelmiştir. Apostil tasdiki için gerekli olan tercüme hizmetini sizlere, masal tercüme olarak uzman kadromuz aracılığıyla sağlamaktayız. Farklı alanlarda da tercüme hizmetine ihtiyacınız varsa, tam olarak doğru yerde olduğunuzu belirtmek isteriz. Tercüme işlemi titizlikle ve doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Alanında profesyonel ekip arkadaşlarımız her türlü çeviri işleminde sizlere yardımcı olmaya hazırdır.

Apostil, herhangi bir ülke içinde resmiyet kazanmış olan bir kamu evrakının, farklı bir ülke içinde geçerliliğinin sağlanması için verilen evrak tasdikidir. Ülkemizde il sınırları içerisinde valiliklerden, ilçelerde ise kaymakamlıklardan sağlanmaktadır. Noterden alınan, noter onayının gerçekleştirildiği resmiyet kazanmış olan bir belgenin başka bir ülke içerisinde de yasal olarak kullanılmasını sağlayan belgedir. Örnek verecek olursak, Türkiye’de almış olduğunuz bir diplomayı Amerika’da kullanabilmeniz için apostil yaptırmanız gerekmektedir.

Apostil Tasdiki İçin Gerekli Olan Belgeler Nedir

Apostil tasdiki için, gerekli olan bazı belgeler vardır. Apostil işlemi sağlanmadan önce hangi belgelerin yanınızda olması gerektiğini bilmenizde fayda vardır.  Gerekli olan tüm belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tasdik edilecek olan belgenin kendisi.
 • Belgeyi kuruma getiren kişinin, T. C kimlik belgesi.
 • Belgeyi kuruma getiren kişi yabancı bir vatandaş ise, pasaport veya ikamet belgesi.
 • Vize firmaları veya şirketler aracılığıyla, farklı kişilere ait belgeler getiriliyorsa, şirketin antetli kağıdına düzenlenmiş olan ve kişilerin tamamının isimlerinin bulunduğu liste.

Apostilin Gerçerlilik Süresi Nedir  

Apostil işleminin herhangi bir geçerlilik süresi yoktur. Fakat apostil işleminin sağlandığı belgenin geçerlilik süresi mevcut olduğu durumlar olabilir. Örnek verecek olursak, vekalet işlemlerinde kullanılacak belgeye apostil yaptırırsanız, vekaletin süresi bittiğinde apostilin de süresi otomatik olarak bitecektir. Nüfus kayıt belgelerinin de geçerliliği 6 aydır. Dolayısıyla apostil tasdiki yaptırırken, belgenizin geçerlilik süresine dikkat etmelisiniz. Belgenin geçerlilik süresi bulunmuyorsa, apostil işlemi de geçerlilik süresi bulunmaz.

Tasdik yada Apostil Şehri Nasıl ve Nerede Yapılmalıdır

Tasdik işlemlerini resmi belge ve tercüme işlemlerini tamamladıktan sonra, ilçe kaymakamlıkları veya valilikler yardımıyla yapabilirsiniz. Apostil işleminin gerçekleştirileceği belge üzerinde uslak resmi mühür ve imza bulunması gereklidir. Herhangi bir e-imza, hazır kaşe, apostil yetkilisinin yerine atılacak olan imza geçerli değildir. Evrak birkaç dakika gibi kısa bir süre içerisinde tasdik edilmektedir. Apostil işlemi için ücret talep edilmemektedir. Bütün işlemler ücretsiz bir şekilde sağlanmalıdır. Yazımızın bir önceki başlığında açıklamış olduğumuz belgelerin, eksiksiz bir şekilde yanınızda olmasına dikkat etmelisiniz.

Apostil Yapılan Belgeler Nelerdir

Diplomasi ve konsolosluk belgeleri, banka evrakları, ticari yazışma belgeleri, ticari yada gümrük işlemleri hakkında ilişkisi olan belgeler üzerinden apostil yapılamaz. Bu tür belgelerin konsolosluk onayı alması gerekmektedir. Apostil yapılabilen belgeleri sizlere şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İdari belgeler.
 • Noter senetleri.
 • Eğitim belgeleri, okul diplomalarının yurt dışında kullanılması gereken belgeler.
 • Doğum, evlilik, evlenme ehliyeti gibi çeşitli medeni durumu gösteren belgeler.
 • Vekaletname ve muvafakatname belgeleri.
 • Aile ve ceza davalarının sonuçlarının gösterildiği mahkeme kararı belgeleri.
 • Devlet kurumu tarafından verilmiş olan sözleşme, patent ve diğer belgeler.
 • Resmi devlet makamları tarafından verilmiş olan herhangi bir belge.
 • Yetkili olan sağlık müdürlükleri aracılığıyla onaylanmış olan sağlık raporu belgeleri.
 • Ticaret ve Sanayi odaları tarafından onaylanan ticari belgeler.
 • Çeşitli Akademik belgeler.
 • Resmi olmayan, fakat Türk noterleri tarafından onaylanması gereken belgeler.
 • Gerçek kişi yada şirket tarafından düzenlenmiş olan belgeler üzerinde bulunan imzalı belgeler.

Apostil Tasdikli Tercüme Hizmeti Al!

Apostil Tasdikli Tercüme’leriniz için konusunda uzman ekiplerimiz ile doğru, kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?