Akademik Tercüme

Version 1

Akademik tercüme, insanların aklında ilk önce yüksek lisans tezini getirmektedir. Uzmanlık gerektiren metinlerin çeviri işlemi, doktora tez çeviri işlemi, yüksek lisans tezi çeviri işlemi gibi konular akademik tercümenin alt dallarıdır. Akademik kariyer planı yapan bireyler, yabancı kaynaklı bazı metinlerin çevirisine ihtiyaç duymaktadır. Bu metinlerin doğru bilgi aktarımı sağlaması için, eksiksiz ve kaliteli hazırlanması gerekmektedir. Günümüzde sıklıkla, İngilizce bilgi içeren metinlerin çevirileri kullanılmaktadır. Bu çeviri işleminin mutlaka yeterli dil ve teknik bilgiye sahip olan tercümanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Akademik Çeviri Nedir

Akademik çeviri, doktora yada yüksek lisans tezi, bilimsel notlar, akademik makaleler, araştırma notları gibi yazılı belgelerin herhangi bir dilden başka bir dile çevrilme işlemine verilen isimdir. Akademik çevirinin eksiksiz ve yorumdan mümkün olduğunca uzak bir şekilde yapılması gerekmektedir. Eğer yorum eklenecekse, mutlaka o alanda uzman kişiler tarafından kanıtlanmış bilgiler eşliğinde yorum eklenebilir. Akademik çevirmenin, çeviri yapacağı metinlerin konuları bilimsel alanda yapılmış olan bütün çalışmaları içermektedir. Bunun için bilimsel verilerin hatalı veya eksik çevrilmesi istenmemektedir. Her çeviri öncesi mutlaka araştırma yapılması gerekmektedir. Fakat akademik çeviride bu araştırmanın daha kapsamlı olması şarttır. Çeviri öncesi bütün terimlerin detaylı bir şekilde araştırılarak doğru aktarılması sağlanır. Aynı zamanda benzer konularda çevrilmiş olan makaleler taranarak incelenmelidir. Ana diliyle yazılmış olan metne sadık kalınarak, hiçbir şekilde yorum yapılmamalıdır. Genelleme yapılan cümleler akademik metinlerde asla yer almamaktadır.

Akademik Tercüme ve Kalite

Akademik bölümde her geçen gün düzenli olarak yeni tez ve makaleler yazılmaktadır. Bunun sonucunda akademik çeviri talebinin de sürekli olarak yenileneceğini söyleyebiliriz. Günümüzde yapılmış olan akademik ve bilimsel çalışmaların çevirisi yaygınlaşmaktadır. Dünyanın her yerinde gerçekleşmiş olan çeşitli çalışmalara kolay bir şekilde erişim sağlanmalıdır.  Bu erişimi alanında uzman çevirmen kişiler sağlamaktadır. Bu sayede çeşitli meslek dallarındaki bireyler istedikleri her bilgiye doğru ve kolay bir şekilde ulaşabileceklerdir. Uzmanların doğru ve titizlikle yapmış olduğu çeviriler, gelişmemize olanak sağlamaktadır.

Akademik Tercümede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çevrilecek olan metinin mutlaka profesyonel bir tercüman tarafından çevrilmesi gerekmektedir. Çevrilecek konuya hakim, yeterli teknik bilgiye sahip olmalıdır. Bunun haricinde akademik yazım kuralları çerçevesinde yazılmalıdır. Akademik metinler, normal metinlere göre daha özel kurallar içermektedir. Bu kurallara mutlaka dikkat edilmelidir. Tercümanın konuya hiçbir şekilde yorum yapmaması en önemli şarttır. Kaynak olan metindeki bilgilere sadık olarak doğru aktarım sağlanmalıdır. Kaynak metin üzerinde yazılmış olan bir terim, anlaşılamadığı durumlarda alanında uzman akademisyenlerden destek alınmalıdır. Araştırma yapmanın önemi çok büyüktür. Tercüman araştırma yapma konusunda da uzman olmalıdır.

Akademik Çeviri Kime Yaptırılmalıdır?

Masal tercüme, profesyonel tercüman kadrosuyla sizlere kaliteli hizmet vermektedir. Akademik çeviri konusunda sonuna kadar güvenebileceğiniz bir çeviri ekibinin olduğunu bilmelisiniz. Bütün çeviri işlemleri alanından profesyonel çeşitli akademik geçmişe sahip bir editör tarafından kontrol edilmektedir. Kalite kontrolünden geçemeyen çeviri metinleri hiçbir şekilde müşteriye sunulmamaktadır. Masal tercüme ye internet sitesi üzerinden teklif talebinde bulunabilirsiniz. Kısa süre içerisinde ücret konusunda dönüş sağlayacağız. Mümkün olan en uygun fiyata yüksek kalite de hizmet vermekteyiz. Bütün tercümanlarımızın gerekli dil bilgisi belgeleri bulunmaktadır. Çeşitli testler sonucunda ekibimize dahil ettiğimiz çevirmenler her zaman için müşterilerimizi memnun bırakmıştır. Özellikle akademik alanda ekibimizi titizlikle belirlemekteyiz. Bizlere ve ekibimize güvenebilirsiniz. Sizlerin de memnun kalan müşterilerimizden biri olmanızı çok isteriz. İletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Akademik Çeviri Hizmeti Al!

Akademik çevirileriniz için konusunda uzman ekiplerimiz ile doğru, kaliteli ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

Hızlı İletişim
Merhaba
Merhaba!
Size Nasıl Yardımcı Olabilir?